دانشگاه طب آذربایجان / کارگزار رسمی و مستقیم باکو


» قوانین عمومی جمهوری آذربایجان

 قوانین عمومی جمهوری آذربایجان

سفر جوانب زیادی دارد که بایستی با آن‌ها آشنا باشیم؛ از جاذبه‌های گردشگری مقصد مورد نظر گرفته تا قوانین آن بایستی همه را مد نظر داشته باشیم. در ادامه با دانستنی‌های پیش از سفر و نیز بایدها و نبایدهای باکو آشنا می‌شویم. باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و نیز از جمله شهرهای گردشگری پرطرفدار منطقه‌ی اوراسیا است. در این مقاله به نکاتی خواهیم پرداخت که دانستن آن‌ها در سفر به باکو، خالی از لطف نخواهد بود.

پیاده روی
عبور از عرض خیابانها فقط درصورت وجود خط عابرپیاده ممکن است، درصورتی که چراغ راهنمایی عابرین پیاده موجود نبود حق تقدم با عابرپیاده بوده و تمامی خودرو ها ملزم به توقف کامل پشت خط عابرپیاده هستند و تا عبور شما حذکت نخواهند کرد، درصورت خلاف این عمل و عبور از خطوط دارای چراغ قرمز برای عابرین پیاده یا از وسط خیابان هرچند خلوط ممکن است تا 40 منات متحمل جریمه شوید. سرتاسر شهر با زیرگذرهایی مجهز به پله‌های برقی تعبیه شده که عبور از نقطه پرشلوغ به آن طرف بزرگراه یا خیابان را براحتی میسر می‌کند.

ترافیک
معمولا ترافیک خیابان‌های باکو روان و در برخی نقاط شلوغ است و تا جایی که ممکن اسا سر تمامی چهارراه ها چراغ راهنمایی نصب شده است. بنابراین اگر قصد دارید با خودروی شخصی خود به این شهر سفر کنید، ترافیک و مقررات راهنمایی و حتی جزئیات را مد نظرتان داشته باشید. همچنین اگر در محل نامناسبی خودروی خود را پارک کنید، ممکن است توسط پلیس جریمه شوید. حتما قبل از پارک کردن، از درست بودن محل آن اطمینان حاصل کنید تا با مشکلی رو به‌رو نشوید.

دوره‌گردها
لازم به ذکر است در ابتدا بگوییم که دوره‌گردهای زیادی در باکو وجود ندارد؛ تعداد اندکی هم که در این شهر حضور دارند، عمدتا در نواحی پایین‌شهر پرسه می‌زنند. اگر کودک یا زن دوره‌گردی نزدیکتان شد و درخواست پول کرد، از این کار امتناع کنید. همچنین فریب کودکانی که ادعای بی‌پولی و بی‌خانمانی می‌کنند را نیز نخورید.

اقامت
فراموش نکنید که شما در باکو یک مسافر خارجی هستید. اگر همواره اصل گذرنامه، روادید و دیگر مدارک خود را همراه داشته باشید، مشکل خاصی برایتان پیش نخواهد آمد.
هتل‌های زیادی در باکو وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها اقامت کنید اما اگر مایل به اجاره‌ی آپارتمان شخصی هستید، هرگز درب خانه‌ی خود را به روی یک غریبه باز نکنید. حتی پلیس آذربایجان نیز تنها در طول روز اجازه دارد آپارتمان شما را بررسی کند، بنابراین در صورت بروز مشکل، می‌توانید شب‌ها درب خانه‌ی خود را بر روی پلیس نیز ببندید.
حتی‌الامکان سعی کنید با مردم آذربایجان درباره‌ی ارمنستان صحبت نکنید، چرا که مردم این کشور دوست ندارند چیزی درمورد ارمنی‌ها بشنوند.

سیم کارت
برای خرید تلفن همراه و سیم‌کارت در باکو، بایستی گذرنامه و کارت شناسایی خود را همراه داشته باشید. می‌توانید سیم‌کارت آذربایجان را از فروشگاه‌های موبایل و تلفن همراه باکو خریداری کنید. در صورتی که تصمیم به اقامت طولانی مدت گرفتید در اولین فرصت تلفن همراه خود را برای استفاده در داخل خاک آذربایجان از طریق دفاتر رسمی نمایندگی اپراتورها رجیستر کنید.

در آذربایجان ۳ اپراتور تلفن همراه وجود دارد:
Azercell: بزرگترین اپراتور تلفن همراه آذربایجان که تقریبا در ۸۰ درصد از مناطق کل این کشور پوشش آنتن‌دهی دارد.
Bakcell: شرکتی خصوصی که ۹۶ درصد از کل مناطق آذربایجان را پوشش می‌دهد.
Narcell: این شرکت تقریبا نوپا بوده و جدیدا پا به عرصه‌ی تلفن همراه کشور آذربایجان گذاشته است.

زبان
زبان رسمی آذربایجان، آذری است، اما علاوه بر آن، بیشتر مردم آن می‌توانند به زبان‌های روسی، ترکی استانبولی، فارسی و گرجستانی نیز صحبت کنند. در بیشتر هتل‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های باکو اکثر مردم و کارکنان قادر به انگلیسی صحبت کردن هستند.

آب آشامیدنی
از نوشیدن آب شیر باکو امتناع کنید. سعی کنید همیشه از بطری آب معدنی موجود در رستوران‌ها، هتل‌ها و فروشگاه‌ها استفاده کنید تا سلامتتان به مخاطره نیفتد.

خدمات درمانی
خدمات درمانی اورژانس باکو معمولا رایگان است. با شماره‌گیری ۱۰۳ می‌توانید به طور ۲۴ ساعته درخواست آمبولانس کنید. همچنین کلینیک‌های خصوصی نیز در باکو وجود دارد که دکترهای آن به زبان‌های فارسی و انگلیسی و غیره صحبت می‌کنند. داروخانه‌های باکو عمدتا ۲۴ ساعته فعالیت می‌کنند که می‌توانید داروهای مورد نیاز خود را از آن‌ها تهیه کنید.

انعام
میزان انعام در بیشتر رستوران‌های باکو در حدود ۵ الی ۱۰ درصد از کل صورتحساب است. برای باربرهای فرودگاه یا هتل ۵ منات کافی خواهد بود. پرداخت انعام به رانندگان تاکسی در باکو اجباری نیست اما در صورت تمایل، کار شایسته‌ای خواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشید که بیشتر رانندگان تاکسی باکو بغیر از منات و دلار و یورو ارز هیچ کشور دیگری را قبول نمی‌کنند.

امنیت
به جرات می توان گفت که باکو و آذربایجان یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه و حتی دنیا به شمار می روند. جرم و جنایت بسیار کمی در باکو رخ می‌دهد و خیابان‌های آن نیز آرام و تمیز هستند. در شهر باکو تقریبا هیچ ماشینی دزدگیر روشن نمی‌کند و ماشین هیچ کس دزدیده نمی‌شود. دزدی از منازل و فروشگاه ها نیز جرم بزرگ تلقی شده و به شدت با آن برخورد می‌گردد. مردم باکو بسیار قانون‌مدار و خونگرم هستند و عمدتا به خارجی‌ها و گردشگران احترام می‌گذارند. به همین دلیل بیشتر گردشگران در باکو احساس راحتی و آسایش می‌کنند. سرتاسر شهر با دوربینهای کنترل ترافیک و عبور و مرور شهری پوشانده شده و در برخی نقاط حساس قابلیت تشخیص چهره دارند. تابحال نشده شخصی مرتکب خطایی شود و از دید دوربینهای امنیتی باکو شناسایی نشده باشد. در باکو تقربا مزاحمت خیابانی مشاهده نمی شود و اگر مشاهده شود تعجب همگان را برخواهد انگیخت. خانم ها می توانند آزادانه تا نیمه‌های شب در سطح شهر قدم بزنند بدون اینکه کسی مزاحم‌شان شود. در صورت بروز هرگونه مشکلی می توانید با شماره ۱۰۲ با پلیس باکو تماس گرفته و وضعیت خود را گزارش دهید. در آذربایجان هیچ دعوایی مشاهده نخواهید کرد زیرا در صورت بروز دعوا هر دو طرف دعوا بدون در نظر گرفتن مقصر بودن یا نبودن شان، به خاطر بر هم ریختن نظم عمومی جریمه شده و سپس راهی دادگاه می شوند. همچنین در مطبوعات و تلویزیون و سایر منابع اطلاع رسانی تصویر اشخاص خاطی به حضور عموم معرفی می‌شود.ارسال کالا به خارج از آذربایجان
اگر در باکو یا دیگر شهرهای آذربایجان، کالایی بخرید و قصد حمل آن به کشور خود را داشته باشید، باید نکات زیر را بدانید:
اگر قصد خرید قالی یا کالاهای این‌ چنینی از باکو را دارید، بایستی مجوزی از «موزه‌ی ملی و هنرهای کاربردی آذربایجان» اخذ کنید. برای این منظور، باید کالای خریداری شده را همراه خود به این سازمان ببرید و مجوز آن را بگیرید. در غیر ان صورت هنگام ترک کشور، از خارج کردن کالای خریداری شده‌ی شما جلوگیری به عمل خواهد آمد.


« خدمات ویژه گروه‌های زیرمجموعه آذطب »

همین حالا می‌توانید نیازمندی و آگهی خود را در آذطب ثبت کنید، از کترینگ آذطب سفارش غذا بدهید، سوئیت و یا تور مورد نظرتان را رزرو و یا ترانسفر خود را به ثبت برسانید

کلیه خدمات اطلاع‌رسانی و تهیه گزارشات، راهنمایی و پشتیبانی و سایر امکانات تحصیلی در پورتال آذطب رایگان بوده و تنها خدمات ویژه آذطب شامل هزینه هستند

Students Official Portal of the Azerbaijan Medical University - AMU/ATU